Marmara İletişim Mezunları Derneği
İLMEDİLMEDİLMED
+90 536 410 62 76
bilgi@ilmed.org.tr
Fatih / İstanbul

Haşmet Zeybek Eserleri

Theodora:

“Babil, Sümer, Mısır, Anadolu’da yoğurulur fısır fısır, Olimpos’a gelirler, olurlar ’12 Ölmezler’. Yani bizim Bursalılar; yüz km. aşağıda bizim Edremitliler… Yani 26 ölümsüz kahraman. Böylece sarsılmaz Zeus düzeni de çözülür. Çanakkale’ye gelinceye kadar tanrı da kalmaz, tanrıların maskeleri de… İzmir’de de ise artık herkes insandır; burada herkesin mücadelesi doğayla. Doğa filozofları dönemi; Tales’le başlayan bu dönemeç kuşak, on beş filozof, Aristoteles’le biter. İstanbul’da tanrılar tekleşir, gökyüzüne yerleşir.”

Onun için Marmara sadece jeolojik açıdan deprem bölgesi değil, aynı zamanda.

Eser 2009 yılında Mitos Boyut Yayınları tarafından yayımlandı.

 

Kafalar:

KAFALAR, (fantastik) yapısı ile gerek reji, gerek oyunculuk, gerekse sahne sanatlarının tüm tasarım dalları için yaratıma açık, görselliği yoğun bir metindir.

Kitap 1992 yılında Kor Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

 

Kimlik:

Kimlik (Oyun), Haşmet Zeybek tarafından kaleme alınmıştır. Kitap 2001 yılında TOHUM tarafından İstanbul’da yayınlanmıştır.

 

Kültür Üzerine:

Kültür Üzerine 1975-1985, Haşmet Zeybek tarafından kaleme alınmıştır.

Kitap 1992 yılında Koral Yayınları tarafından yayınlanmıştır. 189 sayfadır.

 

Zilli Şıh:

Zilli Şıh, Haşmet Zeybek tarafından kaleme alınmıştır. Kitap 1984 yılında İLGİ tarafından yayınlanmıştır. 52 sayfadır.

 

Irgat:

Irgat, Haşmet Zeybek tarafından kaleme alınmıştır. Kitap 1975 yılında Koral Yayınları tarafından İstanbul’da yayınlanmıştır. 126 sayfadır.

 

Düğün ya da Davul:

Kendi kültürünün de zengin özelliklerini taşıyan Düğün ya da Davul, 21. yüzyıl koşullarında dahi ülkemizde değişmeyen eşitlik, özgürlük, kadın-erkek ilişkileri, evlilik sorunları ve yönetenlerin arkasına saklanan çıkarcı insanların istedikleri gibi yaşayabilme çabasını anlatırken, buna rağmen ‘Vur patlasın, çal oynasın yaşaya halkın’ gerçeğini de sorguluyor.

Eser Mitos Boyut Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

 

Alpagut Olayı:

Haşmet Zeybek’in kaleme aldığı ilk metin 1977’de Kor Yayınları, 1992 yılında ise Koral Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Alpagut Olayı, 1978’de Münih’te Türk işçilerden oluşan Arbeiter Theater tarafından Theater Festival’de (29 Nisan-14 Mayıs), 1989 yılında ise Birikim adlı Türk tiyatro topluluğu tarafından Berlin Ballhaus’ta sahnelendi.

Yorum Yap