Marmara İletişim Mezunları Derneği
İLMEDİLMEDİLMED
+90 536 410 62 76
bilgi@ilmed.org.tr
Fatih / İstanbul

Esra Arsan: Medya Gözcüsü / Medya ve İktidar / Avrupa Birliği ve Gazetecilik

Medya Gözcüsü:

İnternet ya da gazete arşivlerinde kaybolup gideceği yerde, derli toplu bir kitap olarak ve her halükarda fikir ve yaklaşım birliği oluşturan bu makaleler, Türk egemen medyasının perişan halini somut olarak gözler önüne seriyor. Ele aldığı konuların çeşitliliği bir yana, hangi konuyu işlerse onu mutlaka hem genel gazetecilik pratiği ve teorisi çerçevesinde konumlandırması hem de dünya gazeteciliği perspektifiyle de irdelemesi açısından da Asan’ın makaleleri bilgi vermenin yanı sıra ufuk açıyor.

Kitap Evrensel Basım Yayın tarafından 2008 yılında yayımlanmıştır.

 

Medya ve İktidar:

”… Medyanın tanımı gereği bağımsız, tarafsız ve iktidardan uzak olması gerekir. Peki ya kendisi iktidarsa? Ya da sistemin ta kendisiyse? İşte o zaman insanların ‘kişileşme’ sürecini tamamlamadığı bir ülkede, verili olan devreye girer. İktidarın düşüncesi ne ise, toplumunki de o olmaya başlar. En azından çoğunluğunki…”

Kitap Evrensel Basım Yayın tarafından 2014 yılında yayımlanmıştır.

 

Avrupa Birliği ve Gazetecilik:

Avrupa Birliği (AB) haberlerinin siyasallaşma sürecinde, ulusal medya sistemleri ile Avrupa medya sisteminin işleyişini karşılaştırabilmek için, bu süreçte aktif olarak yer alan gazetecilerin (AB muhabirlerinin) rolüne dikkat çeken bu kitap 2007 yılında Ütopya Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Yorum Yap