Marmara İletişim Mezunları Derneği
İLMEDİLMEDİLMED
+90 536 410 62 76
bilgi@ilmed.org.tr
Fatih / İstanbul

Hüsnü Mahalli Eserleri

 

Ortadoğu’da Kanlı Bahar:

Ortadoğu’yu en iyi bilen gazeteci Hüsnü Mahalli, bu coğrafyayı uyumlu İslam’la yeniden fethetme girişimlerine farklı bir pencereden ışık tutuyor.

Kitap Destek Yayınları tarafından 2013 yılında yayımlanmıştır.

 

Kelepçe:

En iyi kelepçe bileğinizde olmayandır. Ya da hiç kimsenin bileğinde. En iyi koğuş sizin içinde olmadığınız koğuştur. Jandarmalar, gardiyanlar ve diğer mahpuslar. Diğer dediğim: esrarcılar, katiller, hırsızlar, tecavüzcüler ve benzerleri… Genel kültürünüz zenginleşiyor. Daha birçok detay. Çoğu bu kitapta. Tutuklu olarak yaşadığım günler. Öncesi ve sonrası. Tabii ki hastane günleri. Neden tutuklandım, ne dedim? Şimdi ve sonrasında ne olacak? Ana çizgileriyle özetledim. Hepsi bu kitapta. Dağınık düşüncelerle… Hep doğruları söyleyerek. İma etmeden! Kelepçeyi yeniden takmadan. Meslek onuru adına. İnsan onuru için.

Kitap Destek Yayınları tarafından 2017 yılında yayımlanmıştır.

 

Arap Baharı’nda AKP Misyon:

İnançlar, değerler, gelenekler ve insanlık.

Hilafet ve Saltanat uğruna. Kitap 2016 yılında Halk Kitabevi tarafından yayımlanmıştır.

 

Al Sana Bahar:

Hüsnü Mahalli’nin Arap baharı konusunda yazdığı kitap serisinin dördüncüsü.

Eser Destek Yayınları tarafından 2016 yılında yayımlandı.

 

Filistin Benimdir:

İsrail’e karşı direnişe katılan Filistinli bir genç kendisi öldükten sonra annesine verilmek üzere bir mektup yazmış ve arkadaşına vermiş. Mektubu alan annesi hiç ağlamadan okumuş: “Anacağım; bir insanı kendi toprağından söküp atabilirler ama o insanın yüreğinden vatan sevgisini yok edemezler çünkü vatan anadır. Yani sensin. Anacığım; vatanımı kurtarmadan öldüğüm için sakın kızma bana.

Çok yakında babam ve dedemle birlikte mezarlıktaki herkesi örgütleyerek önce toprağın altını sonra yukarı çıkıp üstünü de kurtaracağız. Çok yakında zeytin ağaçlarımız özgür olacak. Yafa portakallarımız çiçek kokacak. Unutma bunları sen söylemiştin bana. Analar yalan söylemez çocuklarına. Sen söyledin ben inandım çünkü sen anasın, çünkü senin adın Filistin. Ben ölmedikçe sen sonsuza dek yaşayacaksın.”

Kitap 2020 yılında Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

 

Tezkereden Tezkereye Gerçekler:

Hüsnü Mahalli bu eserinde ABD’nin Irak Operasyonu zamanında yazmış olduğu makalelerini bir araya getirmiş.

Bu eser 2006 yılında İskele Yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.

 

Ortadoğu’da Büyük Tiyatro:

Ortadoğu’da Büyük Tiyatro-Siyasal İslam’ın Çöküşü, Arap “Bahar”ından bu yana bölgede gelişen olayları, oynanan oyunları ve bu oyunların başaktörlerini anlattığı gibi gelecekteki olası kanlı planları anlamak isteyenlere ışık tutmaktadır.

Eser Destek Yayınları tarafından 2021 yılında yayımlandı.

 

Ortadoğu’da Diktatörler:

Genel bilgilerle bize Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin yaşadıkları politik olayları güzel bir şekilde anlatıyor. Yönetimlerin ve yöneticilerin bir ülkenin nasıl karmaşıklığa, isyana, kutuplaşmaya ve savaşa götürüldüğünün adım adım anlatıldığı bu eser Destek Yayınları tarafından 2017 yılında yayımlanmıştır.

 

Arap İşi Demokrasi:

Bu kitap, bu coğrafyanın yakın tarihini toparlayan uzunca bir köşe yazısı olarak kaleme alınmıştır.

Dikkatli, özümseyerek ve bir bütün olarak okunduğunda her satırı çok daha anlamlı bulunur ve olaylar birbirine bağlanarak çok önemli ve derin sonuçlara varılır.

Moraliniz bozulur uykunuz da kaçabilir ama umutsuz da yaşanmaz ki!

Eser 2019 yılında Siyah Beyaz Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

 

Dağınık Düşünceler:

Korkusuz kalem Hüsnü Mahalli bu kitabında kendi yaşamından kesitlerle beraber Türkiye ve Ortadoğu’ da yaşanan birçok gelişmeyi de kaleme aldı. Yılların gazetecilik birikimini sansürsüz şekliyle okurken, unuttuğunuz birçok olayı yeniden hatırlayacak, bu kez cevapları bulmanın hazzıyla yakın tarihi tekrar sorgulayacaksınız…

Kitap 2018 yılında Siyah Beyaz Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Yorum Yap